We współczesnym market(r)ingu wygrywają osobowości. Przytłoczeni nadmiarem komunikatów użytkownicy mediów wyławiają z sieci swoich wybrańców: ludzi, którzy ujmują wiedzą, doświadczeniem i autentycznością. Z tego względu umiejętnie prowadzony personal branding założyciela startupu jest ogromną szansą na nawiązanie relacji z potencjalnymi interesariuszami innowacyjnej firmy. Tylko czy można pogodzić intensywną aktywność w mediach społecznościowych z działalnością biznesową? Jak zadbać, by wizerunek foundera i marka startupu były spójne? Oraz faktycznie podnosiły wartość firmy w oczach inwestorów, partnerów oraz klientów? Oto 3 kroki, które pokażą jak marka osobista wpływa na startup.

 Sprawdź archetyp swój i swojego startupu 

Wartość jaką niesie marka osobista i popularność infuencerów wynika stąd, że każda opowieść ma narratora, który z wielką siłą wpływa na odbiór opowieści. Founder lub CEO jako narrator opowieści o marce jest bardziej uczestnikiem historii niż jej obserwatorem. Bohaterów jest więc dwóch: startup i founder. Każdy z nich jest ważny, a historia do opowiedzenia jest jedna. Potrzeba na to metody.

Zamieszczone w pierwszym kroku wskazówki mogą Ci się wydać na pierwszy rzut oka…infantylne. Jesteśmy przyzwyczajeni, że niepraktyczna teoria podszywa się pod sprawy elementarne, więc podchodzimy do nich ze złym nastawieniem. Jednak te, które tutaj opiszemy mają olbrzymie walory praktyczne i oparte są na psychologicznych podstawach działań marketingowych.

Z dokonań psychologii marketerzy zapożyczyli bowiem tzw. matrycę archetypów.

Trochę psychologii w marketingu

W myśl Carla Gustava Junga, archetypy to pierwotne wzorce postaci, zamieszkujące kolektywną świadomość. Archetypów jest 12, a Twoi klienci i partnerzy biznesowi z każdej szerokości geograficznej, niezależnie od kultury, w jakiej się wychowali, reagują na nie podobnie.

W praktyce marketingowej, przy doborze środków i tonu komunikacji dla marek firmowych, w tym startupów, stosuje się tę samą matrycę archetypów, co przy planowaniu działań personal brandingowych.

Oznacza to, że zarówno Twoja marka osobista CEO, jak i marka Twojego startupu powinny w sposób naturalny albo w sposób skalkulowany na efekt być emanacją cech jednego z 12 archetypów. Twój personal brand będzie wspierał markę startupu, gdy będzie z nią spójny pod względem komunikowanych wartości, które wyróżniają poszczególne archetypy.

Spróbuj wybrać maksymalnie 2 spośród zamieszczonych niżej opisów, które najlepiej pasują do Twojej osobowości, a później odczytaj je na głos i zastanów się, czy można to samo powiedzieć o Twoim startupie. 

Musisz wiedzieć, że archetypy są bipolarne, a każda ich cecha ma swoje blaski i cienie. Dobrze jest je rozumieć i w poszczególnych sytuacjach oraz komunikatach modelować swoje zachowania. Np. kiedy jesteś Niewinnym Idealistą, lepiej jeśli w materiałach dedykowanych potencjalnym inwestorom zapożyczysz trochę cech od Zwykłego Gościa. Łączy ich ceniona w relacjach biznesowych wiara w uniwersalne wartości, ale Everyman jest rzetelnym walidatorem i ma więcej zdrowego rozsądku.

Archetypy są bipolarne, a każda ich cecha ma swoje blaski i cienie. Dobrze jest je rozumieć i w poszczególnych sytuacjach oraz komunikatach modelować swoje zachowania.

Rzadko, ale jednak, może się zdarzyć, że frontman startupu ma osobowość skrajnie sprzeczną z proponowanym produktem. Przyczyny tego mogą być różne. Być może jest jedyną osobą w tym startupie nie mającą oporów przed publicznymi wystąpieniami. Albo jako kochający adrenalinę Odkrywca doświadczył niebezpieczeństwa, przed którym chce uchronić innych i temu służy innowacyjny produkt, co przecież wcale nie zmienia osobowości wynalazcy. Taki kontrast można wykorzystać, np. opisując przeramowanie negatywnego doświadczenia w pozytywny zasób.

Daj sobie czas na refleksję nad wyborem swojej archetypicznej osobowości. Konsekwentne jej komunikowanie jest domeną firm, które nadają ton rynkowej grze w swoich branżach. Cieszą się dzięki temu lojalnością klientów, ponieważ archetypy są również emanacją różnych ludzkich doświadczeń i emocji. Wspaniale oddają to słowa Setha Godin’a, autora międzynarodowych bestsellerów nt. marketingu, który zwykł mawiać, że tym co konsumenci wybierają, wcale nie są produkty. Gdyby tak było kupowaliby wyłącznie rzeczy użyteczne i niezbędne, a świat wyglądałby zupełnie inaczej. Zamiast tego, kupując wybieramy tak naprawdę emocje, których pragniemy doświadczyć, a które odnajdujemy w osobowości wybieranych przez nas marek. Masz wątpliwości, na ile jest to prawdą?

Rozmarz się trochę i pomyśl jaka może być marka startupu

Pomyśl o producentach samochodów: Subaru i Porsche…Pod względem funkcjonalnym ich produkty nieszczególnie się różnią. Cztery koła, silnik, nadwozie i kilka innych elementów, pozwalających na podróż z punktu A do B. Jeśli jednak przejrzysz na youtubie ich kreacje reklamowe, zobaczysz, że Subaru to marka Odkrywców, których cieszy bycie w drodze, a Jaguar jest marką Kochających, którzy jazdę autem odbierają zmysłowo i czują głębszą więź z pojazdem. Pamiętaj więc, że najczęściej kluczową pobudką klienta do skorzystania z produktu lub usługi oferowanej przez Twój startup, może być to, jak postrzega lub chciałby postrzegać samego siebie, oraz jak pragnie być postrzegany przez otoczenie.

Subaru „Forever Young” Ad

Porsche „Soul, Electrified” Ad

Wypełnij matrycę personal brandu i sprawdź jak zbudować marketing w startupie 

Np. Twój archetyp to Mędrzec. Jesteś inżynierem i wykonując swoją pracę, zawsze bazujesz na liczbach.

Wyobraźmy sobie, że stworzyłeś nakładkę lub aplikację konkurencyjną wobec używanej na co dzień przez inżynierów na całym świecie w Twojej branży. Nakładka ta lub aplikacja jest rozwiązaniem skracającym jakiś proces projektowy, którego możliwość zaimplementowania dostrzegłeś właśnie w codziennej, wymagającej dokładności pracy.

Jeśli archetyp Twojego startupu to Buntownik – burzy przyjęty dotychczas model działania, konkurując z powszechnie przyjętym rozwiązaniem.

Dalsza część matrycy pozwoli Ci ustalić motyw przewodni komunikatów, które Twoja marka osobista powinna kierować do inwestorów i potencjalnych klientów, by wspierać startup i jego markę.

Wrogiem inżyniera – Mędrca jest marnotrawstwo czasu. Odbiorcy czekają na projekty, a na inżynierach ciąży presja zachowania maksymalnej dokładności w projekcie. Warto, byś zaadresował tę tematykę w swoich mediach społecznościowych. Mógłbyś np. opowiedzieć o osobistych doświadczeniach i emocjonalnym wymiarze pracy oraz odpowiedzialności. Dzięki temu klienci widzą w Twojej opowieści samych siebie.

Broń to np. doświadczenie. Setki godzin spędzonych w procesie projektowym i doskonała znajomość bugów i mankamentów istniejącego oprogramowania. Tylko dzięki temu byłeś w stanie wypracować odpowiedź – cios, który wymierzasz w nieoptymalny proces.

Atrybutem będzie proponowane rozwiązanie, jednak musi ono przyjąć wizualną postać, np. timelapse obrazujący powstawanie projektu z wykorzystaniem Twojego rozwiązania i bez niego. Wartości zakomunikujesz, odpowiadając na pytanie po co robisz to, co robisz. Te zagadnienia powinny stanowić linię melodyczną Twojej internetowej aktywności, wspierającej brand startupu.

Prowadź narrację w tych miejscach i wykorzystuj w sieci te formaty, które Ci służą 

Mądra aktywność foundera, czy CEO w mediach społecznościowych na etapie MVP projektu powinna służyć budowaniu zasięgów i być podporządkowana przyjętej przez startup strategii.

Warunkiem skuteczności jakichkolwiek działań jest też systematyczność, którą trudno pogodzić z prowadzeniem biznesu, więc koniecznie trzeba recyklingować treści. Jakie działania na pewno warto podjąć? Jak sprawić, aby Twój startup się wyróżniał?

Publikacje na blogu lub Linkedin a marka startupu

Wiedz, że publikacje w formie komentarzy do artykułów i newsów branżowych pomogą Ci kształtować ekspercki wizerunek, przez co podniosą wartość startupu w oczach potencjalnych inwestorów, partnerów oraz klientów. Warto w ten sposób udzielać się w dyskusjach na Linkedin, jak i przygotować odpowiedź w formie felietonu, w którym zaprezentujesz własną perspektywę. Nie ulegaj jednak złudzeniu, że uda Ci się zareagować na każde branżowe doniesienie. Jeden wpis, który zaskoczy odbiorców potężną dawką merytoryki wart jest więcej niż setki przeciętnych wpisów. Jeżeli szukasz odbiorców z zagranicy, rozważ publikacje w serwisie Medium i regularne udzielanie porad na Quora. Niech ludzi poznają Twój startup!

Aktywność w grupach i networking buduje marketing w startupie

Dołączenie i aktywny udział w grupach na Facebooku to sposób dotarcia do potencjalnych partnerów biznesowych lub klientów. To właśnie tam toczą dyskusje i poszukują porad. Idealne miejsce do pokazania się w roli eksperta i może na tym zyskać marka osobista. Spróbuj raz w tygodniu udzielić komuś rzetelnej rady. Rozważ też też konto na Twitterze, bo jest miejscem w którym najłatwiej nawiązać kontakt z wybraną osobą. Przygotuj listę osób, do których chcesz dotrzeć i zaobserwuj ich w tym portalu. Polub, skomentuj, retweetuj ich wpisy. A potem napisz bezpośrednio. Po prostu. W przeciwieństwie do Linkedina to Twitter jest narzędziem służącym przede wszystkim do prowadzenia rozmów. Z łatwością możesz zaprezentować swój startup.

Podcasting

Jeżeli słuchasz podcastów, to zwróć uwagę, że doświadczenie słuchacza jest bardziej wielowymiarowe od doświadczenia czytelnika. W tym formacie chłoniemy nie tylko wiedzę podcastera, ale też jego barwę głosu, entuzjazm i przekonanie, z jakim się wypowiada. Podcasty są dobrym wyborem, bo wybierają je ci, którzy „chcą żyć dwa razy”. To właśnie przedsiębiorcy, w drodze na spotkanie albo na zakupach wybierają podcast zamiast radia. Czy to nie jest idealnie miejsce, gdzie Twoja marka osobista może rozwinąć skrzydła?

Występy gościnne i marka startupu

Nie musisz od razu niczym Elon Musk, wystąpić u Joe Rogana i paląc skręta wyjaśniać, jak Twój startup przyśpieszy światowy trend przechodzenia na energię zrównoważoną.

Elon Musk pali marihuanę podczas podcastu Joe Rogana. Źródło: Youtube.com

Warto się jednak przyjąć zaproszenie od osoby, której działalność jest np. funkcjonalnie związana z tym, co sam oferujesz. Poszukaj miejsc w sieci powiązanych tematycznie z Twoim innowacyjnym rozwiązaniem i zaproponuj przekazanie swojej wiedzy. Blogerzy i vlogerzy chętnie udostępniają miejsce na łamach swoich serwisów, o ile Twój występ wniesie ciekawy punkt widzenia i merytoryczną wartość.

Transmisje na żywo a marka startupu

Prowadzenie transmisji live w formie np. Q&A lub darmowych wykładów jest dość czasochłonne. Dobrze jednak to robić, dystrybuując treść zapisanej transmisji w nieco odmiennej formie w innych kanałach. Jeżeli prowadzisz transmisję live na Facebooku i użyjesz do tego aplikacji utrwalającej równolegle plik audio (np. StreamYard), możesz ten plik wykorzystać do utworzenia mini-podcastu. Wystarczy, że wytniesz najciekawsze fragmenty i przygotujesz do nich audiogramy, czyli krótkie grafiki video z falą obrazującą dźwięk. Zrobisz to z łatwością, korzystając z darmowej aplikacji Headliner. Twoja marka osobista na tym zyska, a Ty masz kolejne doświadczenie.

Czas na podsumowanie. Oto Twój plan działania niezastąpiony w budowaniu spójnej i przekonywującej opowieści o Twojej marce osobistej i startupie.

Dzięki zawartym tu ćwiczeniom, dokonasz trafnego wyboru archetypu, który stanie się nośnikiem głosu Twojej marki. Mądry wybór miejsca i formy komunikacji sprawią z kolei, że głos ten zostanie wysłuchany przez właściwych odbiorców, w czym #HugeTEAM Ci gorąco kibicuje!

Anna Thol

Head of Growth Huge Voice

Absolwentka prawa i marketingu, zakochana w psychologii. W grupie HugeTECH – HugeVoice skutecznie łączy obie role, ucząc startupy, jak nawigować swój biznes korzystnie dla jego rozwoju i zgodnie z przepisami oraz tworząc content na styku marketingu, nowych technologii i biznesu (artykuły, webinaria, kursy online) dla innowacyjnych przedsiębiorców. Aktualnie studentka Saïd Business School Oxford na kierunku AI for Business oraz studiów podyplomowych w Akademii Leona Koźmińskiego – Prawo nowoczesnych technologii.

Ostatnie wpisy
KEY VISUAL. Czy Twoja firma go potrzebuje?
KEY VISUAL. Czy Twoja firma go potrzebuje?

Zakładasz firmę i zastanawiasz się jakich projektów potrzebujesz do sprawnego funkcjonowania? W pierwszej kolejności na myśl przychodzi opracowanie nazwy, zaprojektowanie logo, następnie powstanie strony internetowej, kilku grafik i ulotek. “Powinno działać” –...

czytaj dalej