Zakładasz firmę i zastanawiasz się jakich projektów potrzebujesz do sprawnego funkcjonowania? W pierwszej kolejności na myśl przychodzi opracowanie nazwy, zaprojektowanie logo, następnie powstanie strony internetowej, kilku grafik i ulotek. “Powinno działać” – myślimy. Być może działa od dłuższego czasu. Jednak czy masz świadomość pełnego potencjału swojej marki i tego jak duży sukces może osiągnąć po dopracowaniu kilku istotnych elementów, takich jak profesjonalny key visual? Przeczytaj wpis i dowiedz się jak bardzo możesz się rozwinąć dzięki świadomemu podejściu do budowania marki.

Co to jest key visual?

Jak sama nazwa wskazuje, to motyw graficzny, który reprezentuje markę w materiałach firmowych. Składa się z różnych elementów, które w połączeniu reprezentują firmę lub produkt. Są to między innymi: ilustracje, fotografie, kolorystyka, odpowiedni dobór typografii, symboli, ikon, kompozycji, a także sloganów i haseł. Skomponowane elementy tworzą spójną całość. Dzięki konsekwentnemu wykorzystywaniu motywu graficznego w różnych kanałach komunikacji, każdy projekt odzwierciedla tożsamość firmy, a klienci łatwiej zapamiętują i rozpoznają markę. Co to oznacza w praktyce?

Po zaprojektowaniu identyfikacji wizualnej dla firmy, każdy kto przygotowuje materiały reklamowe, nieważne czy w chwili obecnej, czy za wiele miesięcy, powinien dbać o spójność każdego elementu z wytycznymi projektowymi. W efekcie każdy projekt, który reprezentuje markę, niezależnie czy będzie to ulotka, wizytówka, grafika na serwisy społecznościowe, czy projekt na kubek, posiada wspólne, charakterystyczne cechy. Zastosowana jest ta sama kolorystyka, podobne kształty, symbole, kroje pisma. Wszystkie materiały marketingowe, zarówno cyfrowe i drukowane korzystają ze spójnych wizualnie elementów, dzięki czemu klienci mogą łatwiej rozpoznawać firmę lub jej produkty i usługi spośród konkurencji. 

 

Czy logo nie wystarczy?

Logo to jeden z najważniejszych i fundamentalnych elementów identyfikacji wizualnej firmy, o czym pisaliśmy niedawno na naszym blogu. Nie sposób pominąć tego etapu, lub stworzyć key visual w oderwaniu od koncepcji znaku graficznego firmy. Rzadko kiedy logo występuje samodzielnie, a w skład projektów graficznych wchodzi szeroka gama elementów wizualnych. W związku z tym, logo nie wystarcza, aby kompletnie zdefiniować identyfikację wizualną firmy. Key visual pozwala na określenie wszystkich części, które będą składać się na formę wizualnej komunikacji z Twoimi klientami – wykorzystywanych zdjęć, ilustracji, animacji, ikonografii. Zaczynając od logo, warto, aby projektant graficzny zadbał o najdrobniejsze szczegóły wizerunku marki, które będą wykorzystywane we wszystkich projektach. 

Dlaczego key visual jest tak ważny?

Wizualna forma komunikacji to jeden z najbardziej efektywnych i atrakcyjnych sposobów na dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów. Zdjęcia, czy animacje są nie tylko estetycznym dodatkiem do tekstów i reklamowych haseł. Niosą w sobie bardzo duży potencjał i siłę przekazu. Nasz mózg przetwarza obrazy dużo szybciej niż tekst, dlatego grafika jest niezwykle skutecznym środkiem przekazu informacji i emocji. Współczesny człowiek często nie poświęca wystarczającej ilości czasu i uwagi na czytanie długich artykułów czy opisów. Rozwój technologii sprawił, że poszukujemy błyskawicznych odpowiedzi i rozwiązań, a umiejętność skupienia drastycznie spada. Elementy graficzne pozwalają na szybkie przekazanie treści, dostarczając zarazem emocji i wrażeń, co sprawia, że treść staje się bardziej przystępna i angażująca. Każdy, nawet najmniejszy projekt potrafi wywoływać w odbiorcy emocje i skojarzenia, zarówno te pozytywne jak i negatywne, również na poziomie podświadomości. Choć zaprojektowanie ulotki czy wizytówki na pierwszy rzut oka może wydawać się prostym zadaniem, wymaga odpowiedzialnego i umiejętnego podejścia grafika. Dopracowanie wizualnych elementów z zespołem profesjonalistów jest w stanie uchronić nas przed ewentualną porażką, która spowoduje utrwalenie w odbiorcach nieprzyjemnych skojarzeń z firmą. Zarówno projektantom jak i właścicielom marki zależy, aby zbudować w odbiorcach jak najbardziej pozytywne wrażenia i finalnym produktem zapaść na długo w ich pamięci.

Materiały firmowe dla naszego klienta stworzone w oparciu o spójny key visual

 

Komunikacja wizualna

Każdy firmowy projekt wchodzi w skład wizualnej formy komunikacji z klientami i umożliwia firmie przekazywanie wyraźnego przesłania i wartości, z jakimi marka chce być kojarzona. Warto świadomie wykorzystywać to narzędzie, by w efekcie zyskać rozpoznawalność i zaufanie klientów, co ma ogromne znaczenie na konkurencyjnym rynku. Obrazy i grafika są też doskonałymi narzędziami do opowiadania historii o marce i jej tożsamości. Kolorystyka, grafika i styl intensywnie wpływają na to, jak konsumenci postrzegają firmę i jej produkty, czy usługi, co może mieć kluczowe znaczenie dla decyzji o zakupach, czy podjęciu współpracy. Im bardziej unikalne projekty, tym większa szansa na wzrost rozpoznawalności marki. Posiadanie identyfikacji wizualnej ułatwia także spójność w kampaniach marketingowych. Reklamy, strony internetowe, ulotki, banery, opakowania i inne materiały wykorzystujące te same elementy wizualne, tworzą jednolity wizerunek firmy, co wpływa na skuteczność działań reklamowych. Obrazy i symbole mają również zdolność do przekazywania informacji w sposób uniwersalny. Kiedy język i tekst staje się pewnym ograniczeniem, komunikacja wizualna ma potencjał do przekraczania barier językowych i kulturowych, co zdecydowanie poszerza grono odbiorców.

Sekret udanej identyfikacji wizualnej

Czym więc charakteryzuje się profesjonalnie zaprojektowany key visual? Proces jego tworzenia zazwyczaj angażuje różnorodne zespoły, takie jak specjaliści od marketingu, projektanci graficzni i oczywiście reprezentanci firmy. Wspólne działanie tych grup umożliwia skuteczne uwzględnienie różnych perspektyw i umiejętne połączenie kreatywności z celami marketingowymi marki. Kluczowym aspektem projektowania jest identyfikacja odpowiedniej grupy docelowej. Zrozumienie potrzeb, preferencji i wartości klientów pozwala na wykreowanie wizualnych elementów, które efektywnie komunikują przesłanie firmy i spójnie oddziałują na odbiorców. Celem projektowania jest również zapewnienie spójności wizualnej na wszystkich płaszczyznach działalności firmy. Oznacza to, że logo, kolorystyka, czcionki, układ i inne elementy graficzne są konsekwentnie stosowane we wszystkich materiałach marketingowych, stronach internetowych, opakowaniach produktów, kampaniach reklamowych itp. Dzięki temu klienci są w stanie szybko identyfikować markę i łatwiej przyswajać przekazywaną treść. Dobrze zaprojektowany key visual może przyciągać uwagę, wzbudzać pozytywne emocje i zachęcać do interakcji. Poprzez opowiadanie historii za pomocą obrazów i grafik, firma może budować więzi emocjonalne z klientami i przekazywać swoje wartości w sposób atrakcyjny i zapadający w pamięć. Ostatecznym celem jest stworzenie spójnego, niepowtarzalnego i trwałego key visual’a, który będzie odzwierciedlał tożsamość firmy i pozostawał aktualny na przestrzeni czasu. Projektant powinien zadbać o projekt uwzględniający potencjalny rozwój marki, co umożliwi dostosowanie identyfikacji wizualnej do ewolucji firmy i zmieniających się trendów rynkowych.

Co zyskuje Twoja firma?

Zaufanie

Profesjonalnie zaprojektowana identyfikacja wizualna odgrywa kluczową rolę w budowaniu zaufania wśród obecnych i potencjalnych klientów.  Kiedy firma prezentuje spójny i estetyczny wizerunek, odzwierciedlający jej wartości i przesłanie, odbiorca ma poczucie profesjonalizmu i wiarygodności. Dobrej jakości logo, kolorystyka, czcionki oraz cały key visual pozwalają na wykreowanie unikalnego stylu komunikacji, który angażuje emocje odbiorców. Klienci mogą identyfikować się z marką, widzieć ją jako odpowiedniego partnera i łatwiej nawiązywać z nią relacje.

Rozpoznawalność

Charakterystyczne elementy wizualne stosowane w różnych kampaniach marketingowych i komunikatach firmy, pomagają w przekazywaniu określonych idei i misji. W ten sposób klient może łatwiej zrozumieć, czym firma się wyróżnia na rynku i odróżniać ją od szerokiej konkurencji. Niepowtarzalny graficzny wizerunek przekazuje tożsamość i osobowość marki, co pomaga ją odróżnić od  innych firm i skutecznie wpisać się w świadomość klientów. 

Skuteczność reklamowa

Odpowiednio stosowany key visual w kampaniach reklamowych może przyciągnąć uwagę odbiorców i sprawić, że reklama będzie zapadała w pamięć odbiorców. Komunikacja wizualna może mieć silniejszy wpływ na konsumentów niż sam tekst, pojedyncze logo, czy nieuporządkowane i niespójne projekty.

 

Podsumowując, key visual jest niezbędnym narzędziem w strategii marketingowej firmy. Dzięki niemu firma ma możliwość wyraźnego określenia swojego wizerunku i przekazania swoich wartości oraz misji klientom. Wszystkie te elementy są zaprojektowane, aby razem tworzyć spójną i jednolitą identyfikację wizualną, co ma kluczowe znaczenie w budowaniu rozpoznawalności i zaufania wobec marki. Ponadto, key visual pozwala na dostosowanie wizerunku firmy do różnych mediów i kanałów komunikacji, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym wielokanałowym środowisku marketingowym. Firma może zachować spójność wizualną na stronie internetowej, w materiałach drukowanych, na opakowaniach, w reklamach, na mediach społecznościowych i innych nośnikach. W efekcie, kompleksowa identyfikacja wizualna pozwala firmie na wyróżnienie się na rynku, budowanie pozytywnego wizerunku, skuteczną komunikację z klientami oraz wpisanie się w świadomość odbiorców. To nie tylko zwiększa rozpoznawalność marki, ale również wspiera budowanie silnych relacji z klientami i prowadzi do sukcesu na rynku. Zespół naszej agencji jest świadomy jak duże znaczenie dla rozwoju marki ma komunikacja wizualna. Jak radzimy sobie z tym wyzwaniem? Sprawdź nasze portfolio i realizacje, w których dopracowujemy najmniejsze szczegóły.

Monika Bartosik

Graphic & Web Designer

Projektantka graficzna. Ukończyła studia na kierunku grafika uzyskując tytuł magistra sztuki. Tworzy identyfikacje wizualne, ilustracje i strony internetowe. Jej pasja do projektowania wyraża się nie tylko w pracy, ale również w osobistych działaniach, zarówno tych użytkowych jak i artystycznych. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.