Każdego dnia docierają do nas tysiące informacji z wielu różnych źródeł. Wiele komunikatów, pomimo tego, że zostają zarejestrowane za pomocą zmysłów, nie jest przetwarzanych na poziomie świadomości. Gdyby umysły ludzkie skupiały się na każdym docierającym do nich bodźcu, nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. W związku z tym, w sposób wybiórczy przetwarzamy w procesie percepcji te informacje, które są dla nas w jakimś stopniu istotne. Znaczna większość z nich pozostaje w naszej podświadomości. Chcąc zwiększyć skuteczność komunikacji marketingowej, należy postawić na wykorzystanie jak największej liczby źródeł informacji. W ten sposób dużo prościej jest przykuć uwagę odbiorców i wywołać u nich jakąś reakcję na wysyłaną przez nas wiadomość. Jest to o tyle proste, że w poszczególnych kanałach posługujemy się na ogół podobnymi treściami, z tym samym zazwyczaj przesłaniem. Wykorzystanie w strategii marki wielu metod dotarcia do potencjalnych klientów jest właśnie fundamentem komunikacji 360°.

Idea komunikacji 360°

Nie bez powodu w określeniu komunikacja 360° znajduje się nawiązanie do koła. Działania wpisane w tę strategię powinny otaczać odbiorcę komunikatów z każdej strony. Komunikację 360° można więc określić jako holistyczne podejście, polegające na integracji działań we wszystkich kanałach przekazu marketingowego wykorzystywanych przez firmę. Dzięki temu zachodzi efekt synergii, który zwiększa skuteczność strategii marketingowej. Mimo że obecnie bardzo dużą rolę w codziennym życiu odgrywają urządzenia mobilne, nie warto całkowicie rezygnować z tradycyjnych kanałów komunikacji. Mogą one być naprawdę skutecznym dopełnieniem komunikacji online. 

360° w praktyce

Liczba punktów styku z marką przekłada się na skuteczność jej oddziaływania. Załóżmy, że informacja dotycząca marki zostanie zauważona przez konsumenta w trakcie porannego scrollowania Facebooka czy też Instagrama. Jeśli kilka godzin później, stojąc na przystanku, zobaczy on billboard z tym samym komunikatem danej marki, istnieje szansa, że przypomni mu się widziany rano post sponsorowany. Gdy ten ukazał mu się na telefonie, nie miał czasu ani ochoty na oglądanie reklam. Teraz, stojąc znudzony na przystanku, poświęca komunikatowi kilka sekund dłużej. Jeśli dodatkowo usłyszy reklamę w radiu, znacząco wzrośnie szansa, że ta również przykuje jego uwagę. Dodatkowo, jeżeli poruszany temat w jakimś stopniu go dotyczy, wówczas prawdopodobnie głębiej przeanalizuje treść komunikatu, a po powrocie do domu, możliwe, że zapozna się z pełną ofertą firmy, leżąc z laptopem na kanapie. 

Powyższy fragment prezentuje przykładowe działania marketingu 360° i to, jaki wpływ na ogólny odbiór komunikatu marki mają poszczególne kontakty z bodźcem w trakcie dnia.

strategia marketingowa 

Dobór kanałów

Najważniejszym aspektem komunikacji 360° jest dokładne określenie celów marki. Dopiero kiedy zostaną one szczegółowo przemyślane, można rozpisać plan. Należy opisać w nim sposób wdrożenia zintegrowanej strategii marketingowej w poszczególnych kanałach. Bardzo istotną cechą komunikacji 360° jest spójność prowadzonych działań. Wysyłane do odbiorców komunikaty muszą więc posiadać jednolity przekaz i składać się na pewną całość. Treści powinny się logicznie zgrywać i uzupełniać – należy przede wszystkim unikać chaosu w przekazywanych informacjach. Dobierając strategię, ważne jest, aby postawić na działania odpowiednie dla branży, w której działa dana firma. Nie trzeba oczywiście korzystać z wszystkich możliwych kanałów komunikacji. Warto jednak zastanowić się, który kierunek będzie korzystniejszy, dając szansę na dotarcie do większej liczby klientów. Przykładowo, jedna marka może efektywniej komunikować się poprzez Linked-in, Facebooka, prasę i reklamę radiową. Inna natomiast przez Instagrama i Youtuba, a także outdoor czy też influencer marketing. Dzięki odpowiedniej strategii firma nie marnuje budżetu na nieefektywne działania marketingowe. 

Kontrola działań 360°

Kolejnym istotnym elementem, jeśli chodzi o strategię komunikacji 360°, jest aspekt monitoringu prowadzonych działań. Bez niego nie można tak naprawdę mieć pewności, że działania marketingowe idą w dobrą stronę i faktycznie przynoszą planowane efekty. Aby tak się stało, niezbędne jest regularne wykorzystywanie narzędzi analitycznych. Konkretne liczby i statystyki dają nam informacje o skuteczności poszczególnych kampanii oraz o tym, które aspekty naszych działań kuleją najmocniej i wymagają poprawy. Może np. okazać się, że któryś z naszych kanałów przekazu wcale nie jest tak skuteczny, jak się spodziewaliśmy i warto jak najszybciej zamienić go na inny. Z drugiej strony może być też tak, że wystarczy delikatnie zmodyfikować strategię komunikacji z jego wykorzystaniem, a sytuacja zmieni się o, tym razem, 180°. Dzięki takiej kontroli możemy śledzić reakcje odbiorców na nasze działania i oceniać, jaka kombinacja narzędzi i kanałów przyniesie nam najlepsze efekty w przypadku konkretnej kampanii.

Wybór agencji 360°


Często ze względu na wymuszone szybkie tempo działania, firmom brakuje czasu na szukanie wielu różnych podwykonawców, którzy zajęliby się poszczególnymi aspektami komunikacji marketingowej dla ich marki. W dzisiejszych czasach możliwość powierzenia większej ilości zadań jednej agencji może być naprawdę dużym odciążeniem. Pozwala zaoszczędzić czas oraz energię, które firma poświęciłaby na m.in. szukanie i rozliczanie kolejnych współprac. Zamiast tego może skupić się na rzeczach, których nie da się tak łatwo oddelegować, jak np. na bezpośrednim kontakcie z klientami, czy też doskonaleniu procesów wewnętrznych w firmie. Jeśli agencja oferuje kompleksową obsługę, zyskany przez firmę dodatkowy czas można przeliczyć na przychody. Dodatkowo, dzięki temu, że jedna firma zajmuje się obsługą marketingową na kilku poziomach, przekaz we wszystkich kanałach jest ujednolicony i charakteryzuje się spójnością oraz łatwością integracji działań. Powoduje to także dużo mniejszą ilość problemów komunikacyjnych i nieporozumień, które mogą pojawiać się przy każdej kolejnej współpracy.

Nasze usługi 360°


W Huge Voice, wykorzystując strategię komunikacji 360°, planujemy i realizujemy kampanie oparte na wykorzystaniu różnych kanałów przekazu. Od materiałów drukowanych, przez media główne i outdoor, po social media i kanały wykorzystujące urządzenia mobilne. Kształtujemy, podtrzymujemy i chronimy wizerunek rynkowy przy wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi public relations. Łączymy doświadczenie ze świeżością pomysłów i innowacyjnością. Realizowane przez nas kampanie informacyjne i reklamowe charakteryzuje kompleksowość i ścisłe podporządkowanie założonym celom biznesowym. Generujemy wartościowy content. Wieloletnie doświadczenie agencyjne oraz badawcze gwarantują skuteczność prowadzonej komunikacji. 

Jeśli interesuje Cię temat komunikacji marketingowej, zobacz wpis Integracja komunikacji marketingowej.

Źródło zdjęć: feepik.com

Ania Chorążak

Content Marketing Specialist

Absolwentka Komunikacji w biznesie, aktualnie na kierunku Kreowanie mediów. W Huge Voice zajmuje się planowaniem i przygotowywaniem treści, zarówno tekstowych, jak i graficznych. Odpowiada też za tworzenie i edycję stron internetowych klientów. Posiada doświadczenie w organizacji eventów oraz realizacji i prezentacji projektów z zakresu CSR.

Ostatnie wpisy
KEY VISUAL. Czy Twoja firma go potrzebuje?
KEY VISUAL. Czy Twoja firma go potrzebuje?

Zakładasz firmę i zastanawiasz się jakich projektów potrzebujesz do sprawnego funkcjonowania? W pierwszej kolejności na myśl przychodzi opracowanie nazwy, zaprojektowanie logo, następnie powstanie strony internetowej, kilku grafik i ulotek. “Powinno działać” –...

czytaj dalej